Wybieramy łóżko dla naszego dziecka


8 cze 2017

Łóżka dla dzieci

Każdy rodzic musi zdawać sobie sprawę, że zakup łóżka dla jego pociechy powinien być bardzo dokładnie przemyślany. Wszystko dlatego, że spokojny, zdrowy sen to szansa na odpowiedni relaks, którego dzieciom szczególnie potrzeba. Poza wygodą trzeba zwrócić uwagę również na praktyczność oraz wygląd. Warto podkreślić, że obecnie łóżka, wersalki czy sofy nie tylko spełniają swoje podstawowe zadanie, ale są również ważnym elementem stylu danej sypialni czy pokoju – szczególnie, jeśli wybierane są dla dzieci lub nastolatków. Meble, które kupowane są dla najmłodszych – powinny być nie tylko stylowe, ale również funkcjonalne. Oferta w sklepach stacjonarnych i internetowych jest jednak tak duża, że nawet najbardziej wybredny klient znajdzie coś dla siebie.

Łóżka dla dzieci - jakie wybrać?

Najważniejszym zadaniem jest dopasowanie łóżka do wieku dziecka oraz jego indywidualnych preferencji. Powinno posiadać standardowe cechy, być wygodne oraz elegancko prezentować się.

Bezpieczeństwo

Jest to najważniejszy walor każdego łóżka. W czasie dokonywania zakupu należy zwrócić uwagę, z jakiego rodzaju drewna został wyprodukowany dany element. Zadaniem rodzica jest upewnienie się czy łóżko nie ma ostrych oraz wystających drzazg, które mogłyby zranić dziecko. Trzeba też zwrócić uwagę czy łóżko nie jest popękane. Nie zaszkodzi sprawdzić czy oglądany produkt posiada ważne certyfikaty bezpieczeństwa. Warto też ocenić rodzaj zastosowanej farby, która powinna być nieuczulająca oraz ekologiczna. Jeśli wybieracie łóżko dla młodszych dzieci albo pociech z alergiami, to najlepiej nabyć elementy nielakierowane.

drewniane łóżko dla małego dziecka

Funkcjonalność

Warto wiedzieć, że łóżko typowo sypialniane nie ma szuflady na pościel (a to jest bardzo ważna zaleta). Szczególnie, jeśli wybieramy meble do pokoju dziecka. W takich pomieszczeniach szuflada przyda się między innymi na kołdrę oraz poduszkę. Poza tym łóżko powinno szybko i bezproblemowo składać się oraz rozkładać. Wybierając pojedyncze łóżko należy nabyć element z regulacją zagłówka. Trzeba także zwrócić uwagę na jakość wykonania oraz cichość. W ofercie dostępne są łóżka, które stoją całościowo na podłodze albo na nóżkach. Większą praktycznością wykazują się te drugie elementy, które są nie tylko ładne, ale także umożliwiają wsunięcie pod nie różnych elementów.

Rodzaje łóżek

W czasie nabywania wersalki lub sofy do pokoju dziecięcego należy określić jej rozmiar oraz wygląd. Jeśli zdecydujecie się na rozkładane meble, należy upewnić się czy rozłożenie jest równoznaczne z koniecznością odsuwania od ściany. Trzeba też sprawdzić czy w danym pomieszczeniu jest miejsce na wysuwanie szuflady.

 Jakie rodzaje łóżek mamy do wyboru?

Łóżka dla dzieci drewniane

Pojedyncze łóżko drewniane – jest dostępne w wariancie z barierką lub bez. Zazwyczaj ten produkt wybierany jest do pokoju, którego jedna ze ścian jest przeznaczona na zagospodarowanie tego mebla. Warto wiedzieć, że ten typ nie wymaga rozkładania i może posiadać pojemnik na pościel. Poza tym opisywany rodzaj łóżka wymaga jeszcze dokupienia odpowiedniego materaca.

Klasyczna wersalka – to bardzo popularna opcja, która charakteryzuje się łatwym rozkładaniem. Innymi z jej zalet są wielkość oraz oparcie połączone z tapicerką.

Tapczan – zazwyczaj nie posiada barierek, a wyglądem przypomina pojedyncze łóżko drewniane. Warto zaznaczyć, że pod podnoszonym siedziskiem przeważnie jest miejsce na pościel. Ten rodzaj nie wymaga do kupowania materaca.

Sofa, kanapa – elementy są podobne do klasycznych wersalek. Zazwyczaj występują w wersjach łódkowych, w których boki są lekko uniesione w górę (tej zalety nie mają wersalki). Warto wiedzieć, że ich rozkładanie polega na wysunięciu siedziska wraz z szufladą.

Narożnik – ten rodzaj sprawdza się w małym oraz dużym pokoju. Najważniejszą zaletą narożników jest wygodne oparcie, a także możliwość siedzenia w dwóch różnych kierunkach.

Łózka dla dzieci piętrowe

Podwójne łóżko piętrowe – jest idealne do pokoju rodzeństwa. Przy wyborze trzeba zwrócić uwagę na fakt czy ten rodzaj posiada barierkę ochronną na piętrze oraz wytrzymałą drabinę.

Pojedyncze łóżko piętrowe – w tym przypadku dziecko śpi na górze, a na dole znajduje się na przykład biurko. Ten rodzaj świetnie sprawdza się do małego pokoju.

Rozkładana pufa – to najmniejsze z dostępnych łóżek, które wyglądem przypomina nieco szerszy fotel. Element rozkłada się wzdłuż i znajduje zastosowanie w przypadku małych pokojów.

Pomysłowe łóżka – na rynku nie brakuje też ofert, które na pierwszy rzut oka przypominają na przykład... samochody wyścigowe czy ciuchcie. Dzięki temu rodzice mogą sprawić niezwykłą frajdę swoim pociechom.